TEKNOLOJİ TASARIM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TEKNOLOJİ TASARIM


 
AnasayfaGaleriAramaTIKLA İZLEKayıt OlGiriş yapİLETİŞİM
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En iyi yollayıcılar
Admin
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
çağrı
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
havvaozcelix
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
beza
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
prof.emreoktay
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
sebostan07
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
darklord
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
03ebru03
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
TAKM
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
Evren Uysal
ALAN TURİNG Vote_lcapALAN TURİNG Voting_barALAN TURİNG Vote_rcap 
Anahtar-kelime

 

 ALAN TURİNG

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
darklord
KIDEMLİ ÜYE
darklord

Mesaj Sayısı : 88
Nerden : d4rklord (nıghtlord)da diyebilirsiniz
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 10/03/09
rep puanı ver : 124
REP PUANI : 0
sevdiğim hayvan : ALAN TURİNG 932ep411

ALAN TURİNG Empty
MesajKonu: ALAN TURİNG   ALAN TURİNG Icon_minitimeSalı Mart 17, 2009 1:06 pm

Alan Turing

ALAN TURİNG 200px-Alan_Turing_Memorial_Closer ALAN TURİNG Magnify-clip
Alan Turing-Sackville ParkAlan Mathison Turing (23 Haziran 19127 Haziran 1954), İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılır. Geliştirmiş oldugu Turing testi ile makinaların ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları konusunda bir kriter öne sürmüştür.
II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır. Ayrıca Manchester Üniversitesi'nde çalıştığı yıllarda, Turing makinası denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.
Adı ayrıca Princeton'da beraber çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu tez bir algoritmayla tarif edilebilecek tüm hesaplamaların dört işlem, projeksiyon, eklemleme ve tarama operasyonlarıyla tarif edilebilecek hesaplamalardan ibaret olduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.
1952 yılında şantaja maruz kaldığı şikayetiyle polise başvurup eşcinsel olduğunu açıklayan Turing, eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca östrojen iğnesi olmaya mahkum edilmiştir. 1954 yılında potasyum siyanid zehirlenmesinden ölmüştür. Polis araştırmasında Turing'in ölmeden önce ısırdığı elmanın zehirli olduğu anlaşılmış ve ölümün intihar sonucu olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen annesi, Turing'in zehirlenmesinin kaza sonucu olduğu iddiasını sürdürmüştür.
Adı ayrıca anısına verilen ve bilgisayar biliminin Nobel'i sayılan Turing Ödülü ile de akademik bilişim dünyasının bir parçası olmuştur.
Gelişim biyolojisi alanındaki en önemli matematiksel modellerden biri olan reaksiyon-difüzyon modeli de Turing tarafından formüle edilmiştir.


ÇOCUKLUĞU VE GENÇLİĞİ
Annesi Sara, Hindistanın Orissa şehrinin Chhatrapur kasabasında hamile kalmıştır. Babası Julius Mathison Turing Hindistan Sivil Örgütünün bir üyesiydi. Julius ve annesi Sara Alan'ı İngitere'de dünyaya getirmek istediler ve böylece Alan Turing'in 23 Haziran 1912 de doğduğu ve bina dışında kayıtlı mavi plakası bulunan, Colonnade Hotel olan, Maide Vale’ye, Londra, döndüler. John adlı bir abisi vardı. Babasının sivil örgüt komisyonu hala aktifti ve Turing’in çocukluk yılları boyunca ailesi iki oğlunun kalması için İngiltere Hastings’teki arkadaşlarına bırakarak Guildford, İngiltere ve Hindistan arasında seyahat etti. Turing yaşamının erken dönemlerinde dâhilik işaretleri gösterdi ve bunları sürekli olarak sergileyecektir.
Ailesi onu 6 yaşında iken bir gündüz okulu olan St Michaels’e kaydetti. Diğer eğitmenlerini müteakiben başöğretmen de çabucak onun zekâsını farkına varmıştır. 1926’da 14 yaşındayken Dorest’te meşhur ve pahalı bir devlet okulu olan Sherborne okuluna gitti. Yarıyılın birinci günü İngiltere’deki Genel Greve denk geldi, ancak bu ilk gününe Southhamptondan tekbaşına 60milden fazla bisiklet sürerek ve geceyi bir otelde geçirerek katılmasına sebep oldu.
Turing’in matematik ve bilim üzerine doğal eğilimi, Sherborne’daki eğitim tanımı daha çok klasikler üzerine olan öğretmenlerinin saygısını kazandırmadı. Müdürü ailesine şöyle yazmıştır: ‘Umarım iki okul arasında eğilimi olmaz. Eğer devlet okulunda kalacaksa eğitilmeyi amaçlamalı. Eğer sadece bir Bilim adamı olacaksa devlet okulunda vaktini boşa harcıyor.
Buna rağmen Turing sevdiği çalışmalarda göze çarpan yeteneğini göstermeye devam ediyor, ileri seviyede problemler basit bir hesap makinesi olmadan çözüyordu. 1928’de 16 yaşına geldiğinde Albert Einstein’ın çalışmasıyla karşılaştı; onu kavramakla kalmadı Einstein’ın Newton hareket yasası sorgulamalarını asla açıklığa kavuşmamış bir yazıdan sonuca ulaştırdı.
Turing’in okuldaki umutları ve ihtirasları ilk aşkı olan kendinden yaşça biraz daha büyük akademik öğrencisi Christopher Morcom’la kurduğu yakın arkadaşlığı ile daha da yükseldi. Morcom aniden hastalıklı bir ineğin sütünü içmesi sonucu ağır tüberküloz komplikasyonundan, Sherborne’daki son yarıyıllarındaki sadece bir kaç hafta içinde öldü. Turing’in dini inancı yıkıldı ve ateist oldu. İnsan beyninin materyalist olması gerektiğini savunan çalışmalar da dahil olmak üzere tüm fenomenlerin suçluluğunu benimsedi.

ÜNİVERSİTE VE HESAPLANABİLİRLİK ÜZERİNE ÇALIŞMALARI
Turing’in bilim ve matematiğe olduğu kadar klasik çalışmalar üzerine de istekli olmaması onun Cambridge Trinity Koleji’ne bir burs kazanmasında başarısızlık ve ikinci tercihi olan Cambridge King Koleji’ne gitmesi demek oldu. 1931’den 1934’e kadar orada öğrenciydi, seçkin bir dereceyle mezun oldu ve 1935’te merkezi limit teorisi bilimsel araştırması etkinliğiyle King’te akademik üye seçildi.
“Saptama Problemi Hakkında Bir Uygulamayla Birlikte Hesaplanabilir Sayılar” (28 Mayıs 1936’da öne sürülen) adlı çok önemli makalesinde Kurt Gödel’in 1931’deki hesaplama ve kanıtın sınırları üzerine sonuçlarını yeniden formüle ederek, Gödel’in şu anda evrensel aritmetik-tabanlı biçimsel diliyle Turing makineleri dediğimiz, biçimsel ve basit aletlerle yerini almıştır. O aslında hiçbir Turing makinesinin, pratik uygulamaları olmasa bile, pratikte gerçekleştirilebilir alternatiflerinden daha yavaş olarak, algoritmik olarak temsil edilebildiği takdirde herhangi makul matematiksel bir problemin performans kapasitesine sahip olacağını ispatladı.
Turing makinaları günümüzün hesaplama teorilerinin merkez objesidir. Turing makinleri için aksak problemin kararverilemez olduğunu gösterek Saptama Probleminin bir sonucu olmadığını ispatlamaya devam etti: genel anlamda, algoritmik olarak sunulan bir Turing makinası her zaman aksasa bile, karar vermek mümkün değildir. Kanıtının Alonzo Church’ün onun lambda hesaplamasına saygıda eşitlik kanıtını müteakiben yayınlandığı sırada, Turing’in çalışması çok daha kabul edilebilir ve sezgiseldi. Bu ayrıca herhangi bir diğer makinanın görevlerini yerine getirecek bir makinanın fikri olan ‘Evrensel (Turing) Makinası’ kavramının kitabıydı. Makale ayrıca tanımlanabilen numaralar kavramını da tanıtıyordu.
1936 Eylülünden 1938 Temmuzuna kadar vaktini Princeton Üniversitesi, Modern Çalışma Enstitüsünde, Alonzo Church üzerinde çalışarak geçirdi. Salt matematiksel çalışması kadar kriptoloji çalıştı ve ayrıca dört aşamalı elektro-mekanik çift çarpanın üç aşamasını bitirdi. 1938 Haziranında Princeton’dan Felsefe (Dr.) öğretmenliği hakkını kazandı; bir Turing makinesinin çözemeyeceği problemler araştırmasına imkân vererek kehanetlerle büyüyen Turing makineleri bilimsel tezini bağlantılı hesaplama kavramı olarak tanıttı.
Cambridge’e geri dönerek, Ludwig Wittgenstein’in matematik temelleriyle ilgili derslerine katıldı. Turingin savunmacı biçimciliği ve Wittgenstein’in matematiğin kesin gerçekleri keşfetmek yerine onları icat ettiği tartışmasıyla, iki tartışılan ve uyuşmayan vardı. Ayrıca Hükümet Kod ve Şifre Okulunda (GCCS) yarı-zamanlı çalışmıştır.
KRİPTANALİZ
İkinci Dünya Savaşı sırasında, Turing Bletchley Park’ta Alman şifrelerini kırma girişimlerinde baş katılımcılardan biriydi. Kriptanaliz üzerine çalışmalar savaştan önceki Şifre Bürosundan Marian Rejeski, Jerzy Rozycki ve Henryk Zygalski tarafından Polonya’da idare edilirken, aynı anda Enigma makinesi ve Lorenz SZ 40/42 yi (İngilizler tarafından ‘Tunny’ kodadıyla Uzak Yazıcı şifre parçası),bozmaya birçok görüşüyle katkıda bulunmuş, ve bir süreliğine, Alman deniz kuvvetleri işaretlerini okumadan sorumlu bölüm, Hut8’e liderlik etmiştir.
Turing 1938 Eylülü itibariyle Hükümet Kod ve Şifre Okulu adına, İngiliz kodlarını kırma organizasyonunda yarı-zamanlı çalışmıştır. Alman Enigma makinesi problemi üzerinde çalışmış ve GCCS’de kıdemli kod kırıcı Dilly Knox’la işbirliği yapmıştır. 4 Eylül 1939’da, Birleşmiş Krallık’ın Almanya’daki savaşı deklare etmesinin ertesi günü, Turing GCCS’nin savaş zamanı üssü Bletchley Park’ta muhbirlik yapmıştır.


TURING-WELCHMAN BOMBESİ
Bletchley Park’ta uğraşılan haftalarla, Turing Enigma’yı 1932’deki Bomba’dan daha hızlı kırmaya yardımcı olacak elektromekanik bir makine tasarladı; Bombe adı, orjinal Çek-dizaynı Bomba adlı icadın üzerine verildi. Bombe, matematikçi Gordon Welchman’ın artan önermesiyle, öncelikli araçlardan birine ve başlıca makineleştirilene dönüşerek, Enigma-korumalı mesaj trafiğine saldırmada kullanıldı.
Turing’le aynı dönemde Bletchley Park’ta kriptanaliz üzerine çalışan Profesör Jack Good daha sonra : ‘ Turingin en önemli katkısı, bence, kriptanalitik makine Bombe’nin dizaynı kısmıdır. Eğitilmemiş bir kulak için oldukça absürd gelen bir mantık teoremi, şöyleki bir çelişkiden herşeyi anlayabileceğinize dair bir fikri vardı.
Bombe Enigma mesajlarında kullanılacak muhtemel doğru düzenlemeleri(örn.çark komutları, çark ayarları...vs) araştırdı, ve uygun bir crib (:makul bir şifresiz metin parçası) kullandı.Çarklar için her muhtemel düzenleme için(10/19durum komutu olan ya da normaldeki üç değişkenin Enigma’sına kıyasla nihayetinde dört çarklı U-boat Enigmalar için 10/22) Bombe elektriksel olarak tamamlanan, crib’i esas alan bir dizi mantıksal sonuç sergiledi. Bombe bir çelişki belirdiğinde tespit etti ve bir sonrakine taşıyarak düzenlemeleri eledi. Muhtemel düzenlemelerin çoğu çelişkilere sebep oluyor ve detayların araştırılması için bir kaç tane bırakarak kalanı bir kenara atılıyor. Turing’in Bombe’si ilk kez 18 Mart 1940’ta kuruldu. Savaş sonunda operasyonda ikiyüzün üzerinde Bombe vardı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
darklord
KIDEMLİ ÜYE
darklord

Mesaj Sayısı : 88
Nerden : d4rklord (nıghtlord)da diyebilirsiniz
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 10/03/09
rep puanı ver : 124
REP PUANI : 0
sevdiğim hayvan : ALAN TURİNG 932ep411

ALAN TURİNG Empty
MesajKonu: ALAN TURİNG(dewamı)   ALAN TURİNG Icon_minitimeSalı Mart 17, 2009 1:07 pm

HUT8 VE DENİZ KUVVETLERİ ENİGMASI
Aralık 1940’ta Turing, diğer servislerin kullandığı göster geç sistemlerinden daha karmaşık olan, deniz kuvvetleri Enigma göster geç sistemini çözdü. Turing ayrıca Deniz Kuvvetleri Enigmasını kırmaya yardımcı olması için ‘Banburismus’ adı verilen Bayes’çi istatiksel tekniği keşfetti. Banburismus Bombe’lerin düzenlemelerini test etmek için gerekli zamanı kısaltarak, Enigma çarklarından çıkan kesin komutları eliyordu.
1941 baharında, Turing Hut-8’deki iş arkadaşı Joan Clarke’a evlilik teklifinde bulundu, ancak yazın iki taraflı anlaşmayla nişan atıldı.
1942 Temmuzunda, Turing, Almanların ‘Fish’ kodadlılardan biri olan yeni Geheimschreiber (gizli yazıcı) makinesinde kullanılan Lorenz şifrecisine karşı kullanılmak üzere Turingismus ya da Turingery adı verilen bir teknik icat etti. Ayrıca, günlük-değişken şifrelere faydalı bir şekilde uygulanan brute-force kod çözme tekniklerine üstün hız sağlayan, öncelikle basit makinelerin yerine geçen, dünyanın ilk programlanabilen dijital elektronik bilgisayarı Collossus’un oluşturulmasına devam etmiş Max Newman’ın koruması altındaki Tommy Flowers’ın Fish takımıyla da tanıştırılmıştır. Sık rastlanılan yanlış bir kanı ise, Turing’in Colossus’un dizaynında anahtar şahıs olduğuydu ki bu kanıt değildi.
Bletchley’da çalışırken, Turing, ara ara üst-seviye karşılamalarda ona ihtiyaç duyulduğunda Lonrda’ya 40km koşmuş, başarılı bir uzun-mesafe koşucusudur.
Turing 1942 Kasımında Birleşik Devletler’e(USA) seyahat etmiş ve A.B.D. Deniz kuvvetleri kriptanalistleriyle Deniz Kuvvetleri Enigması ve Washington’da Bombe yapımı üzerinde çalıştı ve Bell labaratuvarlarında korumalı konuşma cihazlarının geliştirilmesine yardımcı oldu. Mart 1943’te Bletchley Park’a geri döndü. Hugh Alexander,Turing bazen bölümün koşturmacısında günlük ufak işlerini hallederken geçici lider olduğundan, yokluğunda resmi olarak Hut-8’in liderlik pozisyonunu üstlenmişti. Turing ise Bletchley Park’taki kriptanalistlerin genel danışmanı oldu. Savaşın ileriki kısmında, işini, mühendis Donald Bailey’in yardımıyla elektronik bilgisini daha ileri seviyede geliştirdiği Hanslope Park’a taşıdı. Birlikte Delilah kod adlı portatif, korumalı ses iletişimleri makinesinin tasarımı ve yapımına giriştiler. Farklı uygulamalara ayrılmıştı, uzun-mesafe radya yayınlarının kullanımı için eksik kapasite ve her halükarda Delilah savaş sırasında kullanabilmek için çok geç tamamlanmıştı. Turing’in onu memurlar için bir Winston Churchill’in konuşma kaydının şifreleme/deşifreleşmesi için memurlara ispat etmesine rağmen Delilah kullanıma kabul edilmedi
1945’te, Turing savaş zamanındaki hizmetleri için OBE ile ödüllendirildi, ancak çalışması yıllarca bir sır olarak kaldı. Royal Society tarafından ölümünden kısa bir süre sonra basılan bir biyografide şöyle kayıtlara geçmiştir:
Savaştan hemen önce, o kritik zamanda bazı büyük problemler üzerine çalışmalara kendini verseydi sunulabilecek çalışmasının kalitesini gösteren, çeşitli matematiksel konuda üç kayda değer makale yazıldı. Yabancı Bürodaki çalışmasına istinaden OBE ile ödüllendirildi.
İLK BİLGİSAYARLAR VE TURİNG TESTİ
1945’ten 1947’ye kadar ACE(Otomatik Bilgisayar Motoru) tasarımında çalıştığı Ulusal Fizik Laboratuarındaydı. 19 Şubat 1946’da ilk program-hafızalı bilgisayarın detaylı dizaynının makalesini sundu. ACE uygulanabilir bir dizayn olmasına rağmen, Bletchley Park’taki savaş zamanı çalışmalarını saran esrarengizlik proje başlangıcının ertelenmelerine öncülük etti ve onu hayal aleminden çıkardı. 1947’nin sonlarında Sabat yılı(Yahudilerin yedi yılda bir izin yaptıkları ekim ayı) için Cambridge’e döndü. O Cambridge’teyken yokluğunda Pilot ACE yapıldı. İlk programı 10 Mayıs 1950’de gerçekleştirildi.
1948’de Manchester’da Matematik Departmanına Okutman tayin edildi. 1949’da Manchester Üniversitesindeki bilgisayar laboratuarında vekil yönetici oldu ve ilk gerçek bilgisayarlardan biri için Manchester Mark 1 yazılımı üzerinde çalıştı. Bu süre zarfında daha soyut işler yapmaya devam etti ve ‘Bilgisayar Mekanizması ve Zeka’ da (Mind, Ekim 1950) Turing yapay zekaya işaret etti, ve şu anda Turing testi olarak bilinen, bir makine için ‘zeki’ denilebilme standardını saptama girişimi olan bir deney ileri sürdü. İddiası eğer soru soran kişiyi, diyalog içersinde olduğunun bir insan olduğu konusunda kandırabilirse, bir bilgisayar için düşünmenin söz konusu olabileceğiydi.
1948’te Turing aynı sınıftan mezun olduğu meslektaşı D.G.Champernowne ile çalışırken henüz var olmayan bir bilgisayar için satranç programı yazmaya başladı. 1952’de programı gerçekleştirmeye yetecek kadar bir bilgisayarı güçlendirerek, Turing bilgisayarını taklit ettiği, her bir hamlesi yaklaşık yarım saat alan bir oyun oynadı. Oyun kaydedildi, Champernowne’nın karısına karşı oyunu kazandığı söylense bile, program Turing’in meslektaşı Alick Glennie’ye karşı kaybetmiştir.
ÖRNEK BİÇİMLENME VE MATEMATİKSEL BİYOLOJİ
Turing 1952’den 1954’teki ölümüne kadar matematiksel biyoloji, özellikle morfogenez üzerine çalışmıştır. 1952’de Turing örnek biçimlendirme hipotezini öne sürerek, ‘ Morfogenezin Kimyasal Temeli ‘ adlı bir makale yazmıştır. Bu alandaki ilgi odağı canlıların yapısındaki Fibonacci numaralarının varlığını, Fibonacci filotaksisini anlamaktır. Örnek biçimlendirme alanının şuan merkezi olan reaksiyon-difüzyon denklemini kullanmıştır. Son makaleleri 1992’de A.M.Turing’in Derleme Çalışmaları eserinin basımına kadar yayınlanmamıştır.
SÜRDÜRME VE ÖLÜM
Homoseksüellik İngiltere’de yasadışıydı ve bir akıl hastalığı olarak dikkate alınmakla birlikte ceza-i yaptırımı olan suç sınıfına girmekteydi. 1952’de Turing’in yakın zamanda tanıdığı 19 yaşındaki Arnold Murray evine girmek için suç ortağına yardım etti ve Turing suçu polise bildirdi. Polis araştırmasının bir sonucu olarak Turing’in Murray’la kabul edilmeyen bir seksüel ilişkisi olduğu, bir suç tanımlandı ve kararlaştırıldı, Turing ve Murray 1885 Suç Yasası Değişikliğinin 11. Kısmı gereğince müstehcen uygunsuzluktan suçlandı. Turing pişman değildi ve elli yıl önce Oscar Wilde’a olduğu gibi aynı suçtan mahkûm edildi.
Turing’e mahkûmiyet ve durumuna bağlı olarak libidosunu azaltmak için devam eden hormonal tedavisinde göz hapsi arasında bir tercih sunuldu. Hapisten kaçmak için, bir yıl içinde sona erecek östrojen hormonu iğnelerini kabul etti. Suçlu bulunması güvenlik boşluğunun ortadan kalkmasına yol açtı ve GCHQ’daki kriptografik konular üzerine devam eden danışmanlığına engel oldu. O aralarda muhtemelen Cambridge Beş’in ilk iki üyesi, çifte KGB ajanları, Guy Burgesss ve Donald Maclean‘in maruz kaldığı son olaylara bağlı olarak, casuslar ve Sovyet ajanları tarafından homoseksüel tuzağa düşürmelerle ilgili keskin bir kamu endişesi vardı. (Turing asla ispiyonla suçlanmadı)
8 Haziran 1954’te temizlikçisi onu ölü buldu, bir gün evvel, yatağının kenarında bıraktığı yarı-yenmiş siyanid-zehirli elmadan anlaşılan siyanid zehirlenmesinden ölmüş. Elmanın kendisi asla siyanid zehiri testine tabi tutulmadı, fakat ölüm sebebinin siyanid zehirlenmesi olduğuna dair bir post-mordem yayınlandı. Birçokları ölümün kasıtlı olduğuna ve intihar süsü verildiğine inanır. Annesi her şeye rağmen şiddetle onun laboratuar kimyasallarını dikkatsizce depolamasına bağlı olarak kazara bir yeme yüzünden olduğunu tartışır. Biyografi yazarı Andrew Hodges, Turing’in, belki annesine biraz makul bir inkar verebilmek için belirsiz bir yolla kasıtlı bir biçimde kendini öldürdüğünü öne sürmektedir.
ÖLÜM SONRASI TAKDİR
1966’dan beri, Bilgisayar Mekanizmaları Birliği tarafından her yıl, bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir kişiye Turing Ödülü verilmektedir. Bu bilgisayar dünyasının Nobel Ödülü olarak epey bir dikkate alınmaktadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
darklord
KIDEMLİ ÜYE
darklord

Mesaj Sayısı : 88
Nerden : d4rklord (nıghtlord)da diyebilirsiniz
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 10/03/09
rep puanı ver : 124
REP PUANI : 0
sevdiğim hayvan : ALAN TURİNG 932ep411

ALAN TURİNG Empty
MesajKonu: Geri: ALAN TURİNG   ALAN TURİNG Icon_minitimeÇarş. Nis. 08, 2009 12:32 pm

ben d4rklord guselmi?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ALAN TURİNG
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TEKNOLOJİ TASARIM :: TEKNOLOJİ TASARIM DÖKÜMANLARI :: BİLİM İNSANLARI-MUCİTLER-
Buraya geçin: